+36-1-390-4170 Hétfőtől - péntekig: 08:00 - 16:00
Ügyfélszolgálat +36-1-390-4170/210
Projekt +36-1-390-4170/606
Recepció +36-1-390-4170/111
Email masco@masco.hu
Cím
Téves riasztások és hogyan kerüljük el őket
első rész
A biztonsági riasztórendszerek hosszú évek óta sikeresen azonosítja a helyiségekbe történő illetéktelen behatolásokat, illetve a vagyont és életet veszélyeztető tűzeseteket. Azonban időnként előfordulnak téves riasztások, amelyek problémákat okozhatnak a biztonsági szolgálatoknak és a lakástulajdonosoknak.
Ez a kétrészes cikk a téves riasztások fogalmát járja körül. Megvizsgáljuk, hogy mi minősül téves riasztásnak, hogyan fordul elő, és milyen stratégiákkal lehet elkerülni.
A biztonsági riasztások típusai
A téves riasztások akkor fordulnak elő, amikor a biztonsági rendszer tévesen érzékel egy eseményt, és véletlen vagy ártalmatlan körülmények miatt aktivál egy érzékelő eszközt, például egy mozgásérzékelőt vagy füstérzékelőt.
Betöréses riasztórendszer
A központ értesíti a rendszerben felsorolt kontakt személyeket, hogy ellenőrizzék a riasztást, és tegyék meg a megfelelő válaszlépéseket. Kivétel, ha a kioldott eszköz pánikgomb. Ebben az esetben a felügyeleti központ azonnal elküldi a rendőrséget, hogy a válaszidőt minimalizálja. A biztonsági riasztórendszerben felsorolt kapcsolattartókat ezt követően értesíti.
Tűzjelző rendszer
A tűzrendszerek riasztásai azonnali figyelmet igényelnek. A tűzjelzés hitelességének ellenőrzése időigényes lehet, és a nem megfelelő válaszidő potenciálisan halálos áldozatokhoz vezethet. Ez a "jobb félni, mint megijedni" stratégia időt, pénzt és életeket menthet meg, de a hamis riasztásokra való reagálás kritikus erőforrásokat vonhat el olyan válsághelyzetekre való reagálástól, ahol a tűzoltókra és a rendőrökre valóban szükség van.
Hogyan lehet megelőzni a téves riasztásokat
A téves riasztások negatív módon befolyásolják a biztonsági rendszerek megbízhatóságát és hatékonyságát. Ezek az esetek akkor fordulnak elő, amikor a biztonsági rendszerek tévesen megítélt fenyegetéseket érzékelnek, ami szükségtelen aktiválásokhoz vezet. Sok téves riasztás emberi hibából ered, de van mód arra, hogy ezeket a kockázatokat kezdetben egy fejlett biztonsági rendszer alkalmazásával csökkentsük.
A téves riasztásoknak számos formája lehet. Az Ajax azonosítja a téves riasztások gyakori forrásait, például az érzékelők tévedéseit vagy a rendszerhibákat, hogy ebből a tudásból célzott megoldást dolgozhasson ki. A téves riasztásoknak többféle oka is lehet, például környezeti tényezők, állatok, elektromágneses interferencia, berendezés hibák, vagy felhasználói hiba.
Megfelelő megelőző lépésekkel, A megfelelő eszközök kiválasztásával, azok rendszeres ellenőrzésével és karbantartásával és a rendszer felhasználóinak alapos képzésével a téves riasztások esélye jelentősen csökkenthető. Murphy törvénye ugyan dolgozik, de a nyugodt mindennapok biztosítása érdekében a következő megelőző intézkedések javasoltak:
Megfelelő telepítés
Ez szakértő telepítőt igényel. Az piacon egyre nagyobb teret hódító okosotthon eszközök jó része ugyan felhasználóbarát, azonban egy magasabb hatékonysággal működő komplex rendszerhez mindenképpen olyan szakemberre van szükség, aki átfogó ismerettel rendelkezik a téves riasztások kiváltó okait illetően, és már ezeket a kiváltó körülményeket figyelembe véve végzi el a telepítést. Ez magában foglalja a vezérlőpanelek, érzékelők és egyéb alkatrészek stratégiai elrendezését a lefedettség optimalizálása érdekében. A pontos érzékelés biztosítása és a téves riasztások csökkentése érdekében számos változót figyelembe kell venni, beleértve az érzékelők elhelyezését, a szerelési magasságot és a környezeti tényezőket.
Fenntartás
A biztonsági rendszer hosszú távú megbízhatósága a rendszeres karbantartástól függ. A rendszeres karbantartás és ellenőrzés ajánlott az esetleges problémák megtalálása és kijavítása érdekében. Ez magában foglalja a diagnosztikai tesztek elvégzését, a jelerősség megerősítését és az érzékelők beállítását a rendszer optimális működésének biztosítása érdekében. A készülék testének és környezetének tisztán tartása szintén alapvető fontosságú, mert a leülepedő por idővel akadályozhatja az érzékelők megfelelő működését.
A legmodernebb technológiákat alkalmazó berendezések használata
A modern biztonságtechnika innovációi minduntalan arra irányulnak, hogy az eszközök tisztább képet, pontosabb érzékelést és magasabb szintű szolgáltatást nyújtsanak a felhasználóknak. Éppen ezért olyan fontos, hogy minél modernebb technológiát válasszunk. Költséghatékonyság szempontból ellentmondásosnak tűnhet, hiszen a régebbi rendszerek eszközei általában olcsóbbak, azonban az Ajax és a hozzá hasonlóan előrelátó gyártók nagy hangsúlyt fektetnek a jövőbiztosításra; egy magasabb bekerülési költségért cserébe biztosak lehetünk abban, hogy sok éven át élvezhetjük a kényelmet és biztonságot, miközben az érkeznek a frissítések, fejlesztések és az újabb, okosabb eszközök, melyek kompatibilisek lesznek az addigra sok éves rendszerünkkel.
Az Ajax a legújabb érzékelőtechnológiát használja, például fejlett képanalitikát, kifinomult jelfeldolgozó algoritmusokat, amelyek lehetővé teszik az érzékelőadatok azonnali elemzését. A gyártó emellett olyan integrált megoldásokat kínál, amelyek a biztonsági érzékelőket további eszközökkel, például a beléptető rendszerrel és a videokamerákkal kapcsolják össze. Minél több irányból érkezik adat a riasztóközpontba, annál pontosabban tudja meghatározni a rendszer az érzékelt eseményt, és a riasztás létjogosultságát.
Mindezt a mobilalkalmazás lehetősége teszi igazán kényelmessé és hatékonnyá. A rendszergazda így bármikor, bárhonnan hozzáférhet a rendszerhez és megteheti a szükséges lépéseket.
A biztonsági érzékelők fejlesztése
A biztonsági rendszerekben a behatolásérzékelők jelentik az első védelmi vonalat, de a téves riasztások csökkenthetik hatékonyságukat; megfelelő telepítés mellett a Doorprotect-ből nem lesz farkast kiáltó kisfiú.
Az érzékelő elhelyezése: Az alapos lefedettség érdekében a behatolásérzékelőket a nagy forgalmú területeken, a belépési pontokon és a létesítmény védtelenebb pontjain helyezd el.
Érzékenység beállítása: A behatolásérzékelők érzékenységének módosítása egy másik fontos lépés a működésük optimalizálásában. Az adott környezetnek és biztonsági igényeknek megfelelő beállítás szakértelmet igénylő feladat, ezért is ajánljuk mindenkinek, hogy a rendszer szakszerű telepítését szakemberrel végeztesse.
A kalibrálás technikái: Az Ajax kifinomult kalibrációs technikákat biztosít, amelyek lehetővé teszik az érzékelők pontos hangolását ezzel megkönnyítve a telepítők dolgát.
Az Ajax folyamatos felügyeleti és támogatási szolgáltatást is nyújt a hatékonyság biztosítása érdekében. Ez magában foglalja a rutinszerű teljesítményvizsgálatokat, a firmware-frissítéseket és a hibaelhárítási támogatást az esetleges problémák gyors megoldása érdekében.
Hogy a tűzjelzések az itt összefoglaltaktól miben különböznek, azt a következő részből tudhatod meg.