Proximity kártya: Hogyan működik, és mi a hozzáadott értéke?

Április 9, 2024

Mióta van mit védenünk, azon dolgozunk, hogy a ragacsos kezek és értékeink közé a legmegbízhatóbb, leghatékonyabb, és legerősebb védelmet húzzuk fel. Zárakat már egész ősi időkben is használtak; a legrégibb példát 4000 évesnek becsülik, és a mai Egyiptom területén fedezték fel. Azóta sokat fejlődött a biztonságtechnika, és ezzel egyetemben azok módszerei is, akiket nem a nemes szándék vezérel. Az utóbbi pár évtizedben széles körben elterjedtek a proxy kártyák. De hogyan is működnek? Miért érdemes fémkulcs helyett a digitálisban bízni? És hogyan segítheti ez a vállalkozásodat?

forrás: https://www.smith.edu/hsc/muse...

Mi az a proximity kártya?

A proximity kártya érintésmentes „kulcs”, amely kártyaolvasó készülékbe való behelyezés nélkül olvasható. Mivel nem kell lehúzni vagy bedugni a kártyát, az pénztárcában vagy tokban hagyható, és továbbra is rendeltetése szerint nyitni fogja a megfelelő zárakat (Amíg a tárca nem rendelkezik RFID védelemmel). A proxy kártyák ugyanúgy néznek ki, mint a tipikus plasztikkártyák, de a belsejükben egy fém antennatekercs van beágyazva, amely a kódolt adatokat tartalmazza. Persze ez a technológia más küllemben is elérhető. Létezik ún. kagylóhéj kártya, kulcstartó és matrica kivitelben is.

 

Hogyan működnek a proximity kártyák?

A proxykártyák jellemzően 125 kHz-es vagy 13,5 MHz-es rádiófrekvenciát használnak az ACS (beléptető rendszer) olvasóján keresztül történű adatátvitelhez. Amikor a kártyát az olvasóra helyezik, az a kártya egyedi számsorát továbbítja a beléptető panelhez, amely ellenőrzi, hogy a szám megegyezik-e a belső adatbázisban szereplő jóváhagyott számmal. Ha a kártyaszám megfelel, az ajtó kinyílik.

Mit rejt a fémtekercs?

Szabványtól függően 16, 24, 40 és 64 bites kódokkal is találkozhatunk. A bitek száma nem biztosít extra védelmet, de a zárt formátumú kódolás megelőlegezi jövőbeli bővítések, pótlások során az adott márkához való visszatérést.

A kódolt kártyaszám 4 részből áll:

  1. Paritásbitek: Az üzemeltető számára ezek a legkevésbé fontos összetevők. A kód részét képezik, a számsor elején és végén találhatók, a kód biztonságának növelése a céljuk.
  2. Létesítménykód: Amikor üzemelsz be ACS-t, kapsz egy létesítménykódot. Ez általában egy 1 és 255 közötti szám. Az épület/létesítmény azonosítás és biztosítása a dolga. Ez átvitt értelemben a kártyán szereplő vezetéknél.
  3. A kártyaszám: Ha a létesítménykód a vezetéknév, akkor ez a keresztnév (egy olyan világban, ahol csak egy ember hívhatnak Péternek). Az adott rendszerben szereplő kártyákat az 1-es kártyánál kezded, és onnan haladsz felfelé.

 

Példa a proximity kártya kódolására:

Mit tud a proxy, amit egy hagyományos kulcs nem?

Amellett, hogy nem szúrja ki a kabátzsebet és nem csörög úgy, mint egy kulcscsomó, számos előnnyel kecsegtet a hagyományos kulcsokkal szemben.

Gyorsabb és kényelmesebb bejutást biztosít, mindemellett költséghatékony. Használata nem igényel tanulást; nem kell felhúzni a kilincset, vagy bármilyen szekvenciát megtanulni egy biztonsági zár nyitásához, és mivel nem mechanikai eszköz (mint például egy ejtőzár), lassabban is kopik el, még intenzív igénybevétel mellett is.

Biztonságosabb. Statisztikák szerint a proxy-s beléptető rendszerek akár 50%-kal csökkenthetik az illetéktelen behatolási kísérletek számát. Mivel nincs feltétlenül fizikai behatolási pont (pl. kulcslyuk), nem csak megakadályozza, de sok esetben meg is előzi a kísérleteket, ezzel akár egy megrongált zár árát is megspórolva.

Diszkrét. Mivel a technológia egy plasztik kártyában elfér, de akár matrica is lehet, szinte bármiben elrejthető.

 

Hogyan járul hozzá a vállalkozásod sikeréhez?

Korlátozza az épületekhez való illetéktelen hozzáférést

A proximity kártyarendszer lehetővé teszi, hogy céged zárt helyiségeibe csak az arra felhatalmazottak léphessenek be. Ezzel biztonságban tudhatod céged ingóságait, adatait, és alkalmazottjaidat is.

Hozzáférési lista vezetése

A kártyákat úgy programozhatod, hogy az ACS az egyedi kártyaszámok alapján naplózza, ki, mikor és melyik helyiségbe lépett be. Így ha bármi baj történne, pillanatok alatt utána lehet nézni, ki volt az adott időintervallumban az irodában.

Megtakaríthatod a biztonsági személyzet bérleti költségeit

Mivel a proxykártya lehetővé teszi, hogy az emberek egy érintéssel lépjenek be az épületbe, bizonyos esetekben szükségtelenné teszi a biztonsági személyzet alkalmazását. Egy egyszeri beruházással megspórolható egy havonta visszatérő költség.

Csökkentse a kulcsok duplikálásának kockázatát

Mivel minden kártya egyedi, így ha egy kártyát klónoznának, elég egy kódot letiltani ahelyett, hogy minden használatban lévő kulcsot lecserélnénk.

  Ha egy igazán megbízható, tartós és stílusos megoldásra vágysz, keresd a ROGER termékeit a MASCO webshopján és a polcain. Egyedi áraidért ne felejts el bejelentkezni.


Népszerű termékek