Akkumulátor technológiák és kínálat a MASCO-ban

Október 24, 2023

AGM, zselés, gondozásmentes? Akkumulátor technológiák és kínálat a MASCO-ban!

Az akkumulátorok mindennap használatos eszközeink üzemeltetéséhez nélkülözhetetlenek. Különbözhetnek egymástól technológiában, műszaki paraméterekben, méretben, súlyban. Megkülönböztetjük egymástól alapvetően az indító akkumulátort (pl. önindítóhoz) és az ólomakkumulátort (ciklikus), de kettős felhasználású akku is van használatban.

Az ólomakkumulátor altípusai az AGM, zselés és savas akkumulátor. A zselés és AGM akkumulátorok jóval drágábbak a savas akkuknál. Ezek az akkuk kevésbé szulfátosodnak és jobb a tároló képességük is a savas társaikhoz képest. Ezen felül nem folyik ki belőlük folyadék, ezért akár fektethetőek is. Ugyanakkor érdemes odafigyelni, mert speciális töltést igényelnek.

Az AGM (felitatott üvegszállas) akkumulátor a VRLA zárt biztonsági szelepes ólomakkumulátor altípusa. Fejlett ólom-sav akkumulátor, lezárt, kiömlés- és karbantartásmentes. Az akkulemezek között egy bór-szilikát üvegszálas párna helyezkedik el, ami megakadályozza a cellazárlatot. Előnye, hogy az akkumulátorból akkor sem szivárog folyadék, ha annak háza megsérül. folyadékveszteség pedig minimalizálható, megakadályozva ezzel az akku kiszáradását.

Zselés akkumulátor: szeleppel szabályozott, zárt rendszerű akkumulátor. Az elektrolit réteget valamilyen szövetbe vagy más anyagba itatva “zselésítik el” és helyezik a cellák közé, így a folyadék légmentesen zárható, nem lötyög, illetve sérülés esetén sem szivárog el. Nem igényelnek karbantartást, akár 600 ciklust is kibírnak. Szivárgásmentes és a szállításhoz sem szükséges különösebb óvintézkedés. Ma piacon lévő akkumulátorok kis százaléka zselés, a köznyelv sokszor tévesen a zselésnek hívja a zárt rendszerű akkumulátorokat.

savas akkumulátort egyszerű felépítés jellemzi. Motorindításhoz és ciklikus alkalmazásra egyaránt megfelelő. Olcsóbb az előző két típusnál viszont a hatásossága jóval kisebb.

Célszerű szem előtt tartani, hogy az akkumulátorok kapocsfeszültsége az ajánlott határérték alá ne csökkenjen, mert a teljes lemerítés az akkumulátort károsítja. A túltöltés szintén tönkre teheti.

Régeben szinte minden elektronikai eszközhöz Ni-Cd (Nikkel-kadmium) és Ni-Mh (Nikkel-metál-hibrid) energiaforrásokat használtak. jellemzőjük, hogy első használat előtt formázni kellett kb. 14-16 órát. Hosszú életűek, és relatív jó teljesítményűek.

A legtöbb akkumulátor tartalmaz bizonyos mennyiségű mérgező vagy gyúlékony anyagot, ezért gondoskodjuk szelektív gyűjtésükről!


Hozzászólások

Nincsenek bejegyzések

Értékeld Te is